Papugi Nimfy

 
 

Wszystko co musisz wiedzieć

Foto  

Hodowla nimfy to przyjemnośc!

Papużka nimfa uchodzi za jednego z bardziej inteligentnych ptaków, szybko umiejącego się przystosować do nowych warunków otoczenia. Młode samce z łatwością uczą się wielu słów, innych zasłyszanych dźwięków i melodii. Nimfy dają się łatwo oswoić, a wtedy na polecenie swego opiekuna mogą wykonywać przeróżne czynności i robić różne figle, które dają wiele radości oglądającym i opiekunowi. Jak niemal wszystkie papużki i papugi, nimfy częściej się wspinają niż fruwają, co jednak nie znaczy, aby klatka dla nich nie miała być odpowiednio obszerna: jako minimalne wymiary podaje się zwykle 120 x 60 x 100 cm. Klatka zbyt mała krępuje ruchy ptaka. Należy wyposażyć klatkę w karmidełko i poidełko.

Dno klatki powinno być wysypane czystym, białym piaskiem. Dwie żerdzie o średnicy 15-18 mm, umieszczone w połowie wysokości klatki, umożliwiają ptakowi zajmowanie takiej pozycji, by nie musiał czubkiem i ogonem dotykać sklepienia i dna klatki. Paraliżowanie ruchów ptaka ciasną klatką może być przyczyną wielu niedomagań fizjologicznych. Klatki nimf, podobnie jak i innych ptaków, nie powinny się znajdować w łazience lub kuchni ani w miejscu, gdzie ptaki są narażone na wielogodzinne przebywanie w słońcu. Dobrym miejscem będzie pokój gdzie przebywamy i paguga nie będzie sama. Każde zaniedbanie może spowodować ciężkie schorzenie lub doprowadzić do śmierci ptaka.
Tekst poniżej pochodzi ze strony www.papugi.dt.pl

Zanim podejmiemy decyzje o zakupie zastanówmy się, rozważmy wszystkie za i przeciw. Hodowanie nimfy ma być dla nas przyjemnością, a papudze zagwarantować długie, zdrowe i szczęśliwe życie. Pamiętajmy, że przy odpowiedniej pielęgnacji nimfy moga żyć 15 - 20 lat. Tak więc najpierw zastanówmy się dobrze czy chcemy i możemy trzymać w domu nimfę.


Nad czym należy się zastanowić?- Czy chcemy i jesteśmy w stanie (pod względem zdrowotnym, finansowym, czasowym wziąć nimfę pod opiekę i poświęcić jej tyle uwagi, ile potrzebuje.)

- Czy w naszej rodzinie nie ma alergików, którzy mogliby być uczuleni na pierze.

- Czy w razie wyjazdu na urlop znajdziemy kogoś, kto zatroszczy się o naszego przyjaciela.

- Papugi są wrażliwe na dym papierosowy, czy jesteśmy gotowi odzwyczaić się od palenia lub nie palić przynajmniej w tym pomieszczeniu, w którym przebywa nimfa.

Nimfy to bardzo towarzyskie ptaki i jeżeli są trzymane pojedynczo, szukają kontaktu z człowiekiem. Jednak aby stały się naprawdę ufne, będziemy musieli wykazać się dużą cierpliwością, zaangażowaniem i poświęcić im sporo uwagi, szczególnie w pierwszych tygodniach po przybyciu do naszego domu. Oswajanie papugi przyniesie nam z pewnością wiele satysfakcji, a zaufanie którym nas obdarzy wynagrodzi poświęcony czas.

Po podjęciu decyzji o zakupie pamiętajmy, przez pierwsze dni pobytu w naszym domu nimfie potrzebny jest spokój. Należy pozostawić ją w klatce, dobrze zaopatrzonej w karmę i wodę, która będzie ustawiona w spokojnym miejscu i należy starać się nie zwracać na papugę uwagi. Nadmierna troska i opiekuńczość może mieć skutek odwrotny - wystraszy i zdenerwuje i tak już zestresowanego ptaka. Stres może spowodować u nimfy biegunkę. Prawdopodobnie minie ona, gdy tylko papuga się uspokoi. Jeżeli biegunka nie ustąpi w ciągu 24 godzin, profilaktycznie należy zgłosić się do lekarza. Przez pierwsze dni nimfa będzie siedzieć spokojnie w klatce i wszystko dokładnie obserwować. W tym czasie będzie też zapamiętywać wygląd najbliższego otoczenia i dochodzące do niej odgłosy. Potrzebuje do tego spokoju. Obserwujmy ją więc dyskretnie z pewnej odległości. Wkrótce poczuje się bezpiecznie i sama będzie chciała nawiązać z nami kontakt.

- Bardzo młody ptak jest wstanie przyzwyczaić się do opiekuna w ciągu 6 - 12 tygodni. Wtedy można dokupić mu towarzysza, który ufność do opiekuna przejmie w naturalny sposób od tego pierwszego.

- Jeżeli chcemy trzymać nimfę razem z ptakami innego gatunku, będzie do tego potrzebna duża klatka lub woliera.

- Jeżeli przez kilka godzin nie będzie w domu nikogo, czas oczekiwania na nasz powrót należy uzupełnić cichą muzyką z radia.

Swobodne loty po pokoju
Jeżeli nimfa jest spokojna, pobiera z ręki pokarm, możemy wypuścić ją z klatki, swobodne loty będą dla niej konieczne jeśli mieszka w małej klatce dla utrzymania dobrej kondycji. Zapewniają one jej ruch, bez którego stanie się ociężała i otyła. Możliwość swobodnego latania znacząco poprawi jej samopoczucie i w decydujący sposób przyczyni się do długiego i zdrowego życia. Na pierwszy swobodny lot po pokoju możemy pozwolić papudze po około dwóch lub trzech tygodniach pobytu w naszym domu, jeżeli przyzwyczaiła się już do nowego otoczenia. Jest to dla niej tak samo emocjonujące jak dla nas, jednak wymaga kilku przygotowań, które zapewnią nimfie bezpieczeństwo. Przede wszystkim należy zasłonić okna, ponieważ ptak intuicyjnie będzie kierować się w stronę światła i może zderzyć się z niewidoczną dla niego szybą. Nawet gdy już przyzwyczai się do przestrzennych ograniczeń pokoju, ten środek ostrożności powinien być stosowany rutynowo. Jeżeli bowiem papuga nagle przestraszy się czegoś, jej instynktowna skłonność do ucieczki może wziąć górę nad rozsądkiem. Nie gotujemy niczego ani nie stawiamy gorących naczyń,papuga może doznać poważnych urazów.

Pokarm

Podstawową karmą dla nimf są nasiona prosa, kanaru, owsika, słonecznika, konopi i różnych traw. Równie chętnie nimfy zjadają nasiona na pół dojrzałe oraz skiełkowane. Na co dzień nie można też zapomnieć o pokarmach witaminowych, które są niezbędne ptakom do normalnej egzystencji. Są to zielonki i owoce. Najlepszym pokarmem zawierającym składniki potrzebne naszej papudze jest mieszanka dla papużek falistych. Podstawą mieszanki jest kanar i proso należy dodać trochę słonecznika. W okresie zimowym i pierzenia dadajmy trochę ziaren konopi. Ptak powinien mieć stały dostęp do wody, najlepiej odstana woda przegotowana.Gotowe mieszanki n.p dla średnich papug dotyczy to nimf mają czasem mierną jakość. Zakupiony pokarm możemy samemu wzbogacić w kanar, mak, siemię lniane, nasiona sałaty, traw, chwastów. Nie jest źle jeśli skład mieszanki co jakiś czas się zmienia, ptaki w naturze też nie jedzą stale tego samego pokarmu. Mieszanka na ogół składa się zwykle z prosa, jednego rodzaju (żółtego), odrobiny owsa i drobnych nasion słonecznika. Jest to skład zbyt ubogi. Dobra mieszanka powinna zawierać proso kilku gatunków, kanar, nieco nasion traw oraz odrobinę łuskanego owsa. W sezonie jesienno-zimowym jak już wcześniej wspomniałem można ją wzbogacić dodatkiem konopi.

Przepis na wykonanie we własnym zakresie ptasich biszkoptów; 1 filiżanka zmielonych granulatów dla papug 1 filiżanki mączki nie (mąki!) kukurydzianej 1 filiżanki mąki pszennej 1 filiżanki zmielonych migdałów 1-2 łyżek zmielonego perzu 2 łyżki zmielonych skorupek jaj 4 jajka 1 słoik marchewek dla niemowląt. Niesłodzony nektar z owoców -tak, że powstało dosyć sztywne ciasto. Za pomocą łyżeczki nabierz ciasto by zrobić kulki o średnicy 1.5-2 Cm. W zależności od wielkości powinno ich wyjść 90-100. Uformowane biszkopty kładziemy na posmarowanej tłuszczem metalowej folii i wsadź do piekarnika na 20-30min (190C).